Pomnik na stadionie kompromitacją

Apel do Mieszkańców i władz Iławy.

W związku z planowanym przez burmistrza Adama Żylińskiego w dniu 11 listopada odsłonięciem tablicy pamiątkowej z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości ” Wdzięczna Iława” na pomniku przy stadionie miejskim w Iławie wyrażamy kategoryczny protest i sprzeciw.

Wspomniany wyżej pomnik był wybudowany w Deutsch Eylau przez ludność niemiecką dla uczczenia ofiar I wojny światowej. Po dojściu Hitlera do władzy jego symbolika i znaczenie zmieniło się. Stadion miejski, jak i sam pomnik stały się miejscem najważniejszych zgromadzeń, manifestacji nazistowskich, uroczystości NSDAP, Hitlerjugend w Deutsch Eylau, czyli obecnej Iławy co jednoznacznie określa jego historyczny charakter.

Po roku 1945 kiedy Polska przeszła pod okupację sowiecką. Suscy i iławscy komuniści z PPR i PPS umieścili na wskazanym pomniku własną tablicę upamiętniającą dokonania komunizmu, w tym manifest PKWN z 22 lipca 1944 roku. Do około 2010 roku, przez lata, członkowie iławskiej PZPR i SLD składali pod ww. pomnikiem kwiaty i palili znicze, gloryfikując tym samy zbrodniczy system komunistyczny. Warto dodać, że na iławskim stadionie miejskim PZPR organizowała cyklicznie święta 1 Maja oraz masowe wiece przeciwko strajkującym robotnikom z Solidarności. Komunizm, który doprowadził w Polsce do wymordowania ponad 100 tysięcy ludzi i zniszczył życie wielu innym, jest prawnie uznany w Polsce za zbrodniczy, a jego propagowanie zakazane. Szczególnie warto podkreślić, że punktem centralnym iławskiego pomnika, jego zwieńczeniem jest niemiecka „gapa”, która w żaden sposób nie przypomina polskiego, piastowskiego orła, a odnosi się tylko i wyłącznie do symboliki niemieckiego nazizmu.

Umieszczenie na pomniku przy stadionie miejskim w Iławie, tablicy pamiątkowej z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości jest haniebne, skandaliczne i jest profanacją narodowego święta. Naraża to nas na śmieszność i kompromitację w oczach całej Polski. Czy Iława to tak dziadowskie miasto, że nie stać nas na prawdziwy pomnik czy musimy korzystać z pozostałości po nazistach i komunistach?

Prosimy wszystkich mieszkańców Iławy o bojkot i protest w dniu odsłonięcia tablicy. Opisywany pomnik symbolizuje dwa zbrodnicze systemy, które okupowały i mordowały Polaków. Czy teraz w 2018 roku ma symbolizować polską niepodległość? Sugerujemy doraźnie umieszczenie ww. tablicy pamiątkowej na terenie kościoła Parafii Rzymskokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego lub ratusza miejskiego w Iławie.

Leszek Nowak